Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia na taras? Jakie lampy sprawdzą się najlepiej?

Kawałek własnego ogródka z tarasem stał się na wagę złota w czasach pandemii. Zapewnia nam nie tylko odpoczynek na świeżym powietrzu, ale także jest miejscem spotkań towarzyskich. Dlatego też warto zadbać o jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych aspektów jest oświetlenie, które zarówno podnosi komfort użytkowania tarasu i ogrodu, jak i zapewnia wyjątkową atmosferę.

Kiedy zacząć myśleć o oświetleniu tarasu?

Nad rozmieszczeniem oświetlenia na tarasie warto zastanowić się na etapie projektowania domu i jego otoczenia. Umiejscowienie lamp na elewacji budynku wymaga rozprowadzenia instalacji elektrycznej, dlatego już na wstępnym etapie budowy powinniśmy wiedzieć w jaki sposób chcemy doświetlić nasz taras i ogród. Dobrze zaprojektowane oświetlenie zapewni nam nie tylko możliwość korzystania z tarasu po zmroku, ale także podniesie komfort użytkowania tej przestrzeni i pozwoli na całkowite wykorzystanie jej potencjału oraz stanie się elementem dekoracyjnym. Pamiętajmy, aby montaż instalacji tak, jak wieszanie lamp zlecić doświadczonemu elektrykowi!

Jak zaprojektować oświetlenie?

Każdy dobrze zaprojektowany ogród musi mieć odpowiednio rozplanowane oświetlenie. Lampy na tarasie powinny korespondować z całością oświetlenia zewnętrznego. Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie spójnego i estetycznego wyglądu będzie zamontowanie opraw oświetleniowych pochodzących z tej samej kolekcji (zazwyczaj w skład jednej kolekcji wchodzi kilka rodzajów lamp). Szeroki asortyment na rynku oświetleniowym pozwala na wybór opraw, które będą najbardziej zbliżone do naszych oczekiwań, pomysłów czy zamierzonego efektu. Podzielenie tarasu na różne strefy światła pomoże nam zarówno dostosować przestrzeń do naszych potrzeb, jak i stworzyć na tarasie wyjątkowy nastrój (takie strefy możemy oddzielić od siebie uruchamiając je osobnymi włącznikami).

Oświetlenie tarasu jako część oświetlenia zewnętrznego.

Design lamp, które wybieramy do oświetlenia tarasu powinien spójnie nawiązywać nie tylko do aranżowanej przestrzeni, ale co ważne także do projektu naszego domu. Wiekowe budynki, stylizowane na stare fasady oraz zachowane w stylu rustykalnym elewacje będą wymagać opraw, których inspiracje sięgają do przeszłości. Na przykład do gazowych latarni ulicznych z ubiegłego wieku. Do nowoczesnych, surowych fasad najlepiej pasować będą geometryczne, minimalistyczne formy. Dobrze wyglądać będzie także oświetlenie z metalicznymi, chromowanymi elementami. Spójność wizualna budynku pozwoli na jego estetyczny odbiór i zminimalizuje ryzyko wywołania chaosu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia na taras?

Oświetlenie na tarasie powinno spełniać trzy najważniejsze funkcje – użytkową, estetyczną oraz bezpieczeństwa. Warto także wybrać takie oprawy, które zaspokoją potrzeby wszystkich domowników. Należy pamiętać, że światło na tarasie nie może być zbyt intensywne. Delikatne, rozproszone światło sprzyja odpoczynkowi i wyciszeniu, a także tworzy klimat i nastrój danego miejsca. Dokładne oświetlenie otwartej przestrzeni, jaką jest ogród i taras zapewnia nam także bezpieczeństwo. Odpowiednie doświetlenie wszelkiego rodzaju progów, stopni czy nierówności pozwoli nam na rozwianie poczucia zagrożenia czającego się w spowitych mrokiem zakamarkach.

Jakie normy techniczne powinno spełniać oświetlenie na tarasie?

Przy wyborze oświetlenia na taras należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe kwestie techniczne:

  • przeznaczenie – na tarasie mogą znaleźć się tylko i wyłącznie lampy dedykowane na zewnątrz,
  • materiał wykonania – materiały wykorzystywane do produkcji lamp zewnętrznych muszą być przede wszystkim odporne na wahania temperatury oraz opady atmosferyczne, do najtrwalszych materiałów należą aluminium oraz stal,
  • zabezpieczenie przed korozją – aby nasze lampy wyglądały dobrze zarówno zaraz po ich zakupie, jak i po 10 latach użytkowania ważne jest, aby miały jak najdłuższą gwarancję korozyjną,
  • bezpieczeństwo – wybierajmy lampy tylko i wyłącznie z minimalnym IP44 (jest to współczynnik ochrony przed wilgocią, kurzem czy pyłem), tylko wtedy będziemy mieć pewność, że będą one odporne na zmieniające się pory roku oraz ciężkie warunki atmosferyczne.

Jakie lampy zamontować na tarasie?

Oświetlenie na tarasie nie musi się ograniczać do jednego rodzaju lamp. Pamiętajmy jednak o tym, by całość oświetlenia była ze sobą spójna estetycznie. Najpopularniejsze rodzaje opraw na taras to:

  • kinkiety zewnętrzne – oferują popularne i efektowane rozwiązania, a przy tym są także praktyczne, z pewnością oświetlą całą przestrzeń tarasu, a zamontowane przy drzwiach balkonowych doświetlą wejście na taras,
  • lampy wiszące (sprawdzą się na tarasach z zadaszeniem) – tego typu oprawa oświetleniowa zamontowana nad stołem stanie się centrum tarasu, wokół, którego będzie się kręcić życie towarzyskie, ponadto tego typu oprawy dają dużo światła,
  • latarnie stojące – takie oświetlenie pełni funkcję oświetlenia dodatkowego i wprowadza intymny i przytulny nastrój, umieszczone na obrzeżach tarasu wyznaczy także granicę między tarasem, a zasadzoną roślinnością.

Dodatkowe oświetlenie tarasu

Po zakończeniu etapu projektowania/wykonywania oświetlenia głównego warto się także zastanowić nad dodatkowym oświetleniem tarasu. Od niedawna w modzie znalazły się lampy przenośne. Taki rodzaj opraw oświetleniowych spełnia zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Dla fanów muzyki ciekawą opcją mogą stać się lampy przenośne z wbudowanym głośnikiem Bluetooth, które nie tylko doświetlą nasz taras wieczorową porą, ale także mogą być zastosowane jako przenośny głośnik, z którego możemy puszczać swoją ulubioną muzykę w trakcie wieczoru z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Taka oprawa zasilana jest akumulatorem, którego czas czuwania wynosi do 8 godzin.

Jakie źródła światła zastosować na tarasie?

Oświetlenie zewnętrzne zarówno to zamontowane na tarasie, jak i w ogrodzie powinno być przede wszystkim energooszczędne. W związku z tym najlepszym wyborem będą żarówki LED-owe, które zużywają dużo mniej energii niż żarówki żarnikowe i mogą świecić nawet do 25000 godzin, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska. Ponadto, możemy też wybrać oświetlenie z zintegrowanym źródłem światła LED. Należy jednak pamiętać, że tego typu oprawy zazwyczaj nie posiadają wymiennego źródła światła. Ponadto, warto się zastanowić nad oświetleniem z wbudowanym czujnikiem zmierzchu lub czujnikiem ruchu, które zapewni nam komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo.

error: Alert: Content is protected